型號: RE20PF20C20B
元件分類: 編、解碼器及復(fù)用、解復(fù)用
英文描述: ROTARY OPTICAL POSITION ENCODER
文件頁數(shù): 1/1頁
文件大?。?/td> 52K
代理商: RE20PF20C20B
PART NO.
REV.
DRAWN BY
UPDATED
CHECKED
RELEASED
CUI Stack, Inc.
9615 SW Allen Blvd. #103
Beaverton, OR
97005
Tel: 503/643-4899 FAX: 503/643-6129
1 (+5V)
2 (ch A)
3 (ch B)
4 (GND)
SPECIFICATIONS
ELECTRICAL
1. Input Power: 5.0 VDC ±5% @ 7mA
3.3VDC ±5% @ 8mA
2. Output Voltage: H = Vcc- 0.4V
L
≤ 0.4V
3. Resolution: 20PPR, 25 PPR
3. Output Type: TTL/CMOS Compatible
4. Max. Freq. Response: 500 Hz
MECHANICAL
1. Max Shaft Load, radial: 1.0 kgf
axial: 1.0 kgf
2. Rotational Angle: 360° continuous
3. Click Torque: 100 gfcm max.
4. Rotational Life: 2.5 x 106 cycles
ENVIRONMENTAL
1. Operating Temp: 0° to +60° C
2. Storage Temp: -20° to +80° C
3. Humidity:
≤85% RH, no condensation
4. Vibration: 10~55 Hz, 1.5 mm, 2 hrs
5. Shock: 50G, 6ms, 3 axes, 3 reps
OUTPUT CIRCUIT
OUTPUT WAVEFORM
Counter clockwise rotation viewed from front
Signal A
Signal B
90° ±45°
RE20XXXXXXXX
A
C U I Stack, Inc., 1997
ORDERING INSTRUCTIONS
RE20X
X
XX
X
XX
N: Non-Drip Proof
P: Drip Proof
S: Solder Hole
C: Lead wire
V: Vertical Mount
F: Front Mount
20: 20 PPR
25: 25 PPR
C: Detent
No Entry: No Detent
16: 16mm shaft
20: 20mm shaft
A: 5VDC@7mA
B: 3.3VDC @ 8mA