型號: FDA79N15
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 150V N-Channel MOSFET
中文描述: 79 A, 150 V, 0.03 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: TO-3P, 3 PIN
文件頁數: 1/8頁
文件大小: 852K
代理商: FDA79N15
2005 Fairchild Semiconductor Corporation
FDA79N15 Rev. A
1
www.fairchildsemi.com
F
UniFET
TM
FDA79N15
150V N-Channel MOSFET
Features
79A, 150V, R
DS(on)
= 0.03
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 56 nC)
Low C
rss
( typical 96 pF)
Fast switching
100% avalanche tested